• III TURNIEJ BAŚNIOWY W KAROLEWIE

• 20 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie,  podczas którego ogłoszono wyniki III Turnieju Baśniowego.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Bydgoskiego pana Wojciecha Porzycha oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty pana Marka Gralika.

W konkursie wzięli udział uczniowie z dziewięciu szkół z:  Dobrcza, Borówna, Kotomierza, Serocka, Pruszcza, Łowinka, ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Koronowa, ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Tucholi oraz z Zespołu Szkół nr 8 z Bydgoszczy. W sumie konkurowało z sobą 105 uczestników.

Nasi uczniowie „stanęli na podium” we wszystkich konkurencjach.

W kategorii „Test wiedzy

I miejsce zajęła Martyna Mamel,

II miejsce: Marta Lustig, Julia Maciejewska oraz Natalia Wicichowska.

W kategorii  „Moja własna baśń” w klasach IV-V

I miejsce zdobyła Marta Lustig, która napisała baśń pt. „Tęczowa wstążka”.

W klasach VI-VIII

III miejsce uzyskała Oliwia Kowalska  - autorka baśni „Motyle”

Uczestnikom turnieju zostały także przyznane nagrody Samorządu Szkolnego Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych. Otrzymali je następujący uczniowie:

W kategorii klas IV-V

III miejsce: Natalia Wicichowska („Niebieskie światełko”), a wśród uczniów klas VI – VIII -  III miejsce zajął Mikołaj Piskorski.

W ramach spotkania wszyscy goście mieli okazję wysłuchać zwycięskich baśni, a w czasie przerwy obejrzeć pracownie i sale lekcyjne zespołu szkół.  Była też okazja na przejażdżkę ciągnikiem.

Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i gratulujemy.

• „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”

• 19 kwietnia przypadła 80.  rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

W tym roku także uczniowie klas ósmych z naszej szkoły biorą w udział w akcji Żonkil.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

W ramach akcji w klasach ósmych przeprowadzone zostały lekcje, dyskusje w  oparciu o fil przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Animacja jest zapisem wywiadu z ostatnim przywódcą powstania, Markiem Edelmanem. Powstała też gazetka upamiętniająca walczących powstańców oraz cywilów, którzy byli wówczas w getcie i w różny sposób stawili opór nazistowskiej zagładzie.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Aleksandra Kaczmarek-Flies,

Jolanta Wodnicka

• ÓSMOKLASIŚCI ZAPOZNAJĄ SIĘ Z OFERTĄ EDUKACYJNĄ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

• We wtorek, 28 marca uczniowie klas ósmych uczestniczyli w organizowanych w Szkole Podstawowej nr 1 „Targach Edukacyjnych”. Nasi ósmoklasiści zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024 kilkunastu szkół ponadpodstawowych z Bydgoszczy i Koronowa. Następnie odwiedzili gościnne progi Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego.