• Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim

• „Ściskamy z pełnym zrozumieniem dłoń Waszą i ślemy ku Wam wierne myśli żołnierskie. Obrona Stolicy przejdzie do dziejów naszych jako jeden z najwspanialszych czynów wojennych. Cześć i chwała bohaterskiej Armii Krajowej! Cześć i chwała Warszawie i wszystkim jej mężnym obrońcom. Niech Bóg ma w swojej opiece Was i Waszych żołnierzy. Z głębi serca wierzymy, że spotkamy się jeszcze, by razem bronić praw Ojczyzny. Niech żyje Polska!"

/ List dziesięciu generałów PSZ na Zachodzie do Dowódcy Armii Krajowej, w czasie powstania warszawskiego, 11 września 1944./

Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim

W dniu 18 kwietnia 2023 roku odbył się etap finałowy IV EDYCJI Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 57 im. TMMB we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Konkurs odbył się pod patronatem:

Kujawsko - Pomorskiego Wojewody,

Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego,

Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty

Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz.

Głównym celem konkursu było uczczenie wysiłków, ofiary, krwi i bohaterstwa żołnierzy Armii Krajowej podczas zmagań powstańczych .Tematem przewodnim IV Edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim była działalność Armii Krajowej.

Uczniowie 38 szkół podstawowych z województwa kujawsko – pomorskiego w dniu 18.04.2023 zmagali się z udzieleniem poprawnych odpowiedzi na 50 pytań dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków powstania warszawskiego oraz działalności Armii Krajowej.

Wśród kilkuset uczniów biorących udział w konkursie mamy 16 laureatów i 48  finalistów.

02 czerwca 2023r. uczeń klasy 6 B,  Szymon Szmyd w czasie uroczystej gali w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim  odebrał tytuł finalisty IV Edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Ogromne gratulacje i słowa uznania gdyż osiągnął tak wielki sukces jako jeden z najmłodszych uczestników.